Регистрация    Войти
Авторизация
» » » Чужих дітей не існує

Чужих дітей не існує

Категория: Публикации » Интервью
Чужих дітей не існує Всі ми родом з дитинства ... У кожного існують перші спогади про тепло маминих рук, про бабусині казки на ніч, про батьківські жарти і сімейні свята. Ці спогади супроводжують нас протягом усього життя і залишаються своєрідною реліквією. Психологи стверджують, що характер людини формується в перші 5-7 років життя, і від того, якими вони були, багато в чому залежить її подальша доля. І важко уявити, що відчуває дитина, від якої відмовляються батьки, або ж якщо татусів і матусь позбавляють батьківських прав. Коли майже безпорадна істота залишається наодинці з жорстоким навколишнім світом, у якому дуже мало любові, турботи та безпеки. Адже все це уособлює сім’я, якої у крихітки тепер не існує. Тому існування організацій, які перевіряють умови утримання, виховання, навчання дітей-сиріт, клопочуть про захист їх прав, при необхідності розшукують батьків, є необхідністю. В цьому випуску рубрики “У трудових колективах” ми маємо нагоду представити до вашої уваги інтерв’ю з начальником служби у справах дітей Синельниківського району Каріне Вардгесівною Чуєвою (на фото), яка розповіла нам про особливості своєї такої нелегкої, але благородної праці.

- Каріне, розкажіть, будь-ласка, чим саме займається служба у справах дітей?
- Ми стоїмо на захисті прав дітей. Не тільки дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, а й усіх дітей від народження до 18 років. Ми піклуємось про всіх дітей нашого району, яких у нас майже 8000.

- А яка специфіка вашої роботи?
- Це профілактика перш за все соціального сирітства, тобто, коли діти стають сиротами за живих батьків, коли, не дай Боже, доводиться їх вилучати з біологічної родини. Це запобігання правопорушень дітьми, скоєння ними злочинів. Також ми займаємось питаннями опіки, піклування, усиновлення, створення прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, питаннями з метою недопущення несанкціонованого продажу житла малолітніх та неповнолітніх дітей, навіть якщо воно їм належить не на праві власності, а на праві користування. Тобто, якщо батьки, маючи неповнолітніх дітей, вирішили продати житло, то вони мають звернутися до нас як до органу опіки, і ми розглядаємо документи, і тоді або надаємо дозвіл на продаж чи дарування, або відмовляємо, якщо порушуються права дітей.

- Чи є у нас державні заклади, де проживають діти-сироти?
- Державних закладів немає, та на території Раївської сільської ради функціонує середня школа-інтернат, де проживають діти-сироти. Та наших дітей там залишилось 8 чоловік, а раніше було більше ста. Зараз діє програма Президента України та уряду, яка наголошує на тому, що кожна дитина має бути забезпечена родиною, тому вилучання дітей з біологічних сімей відбувається у самому крайньому випадку. І в разі, якщо вилучається дитина, то ми повинні забезпечити її родиною, чи то під опіку, чи в прийомну сім’ю. Пріоритетна форма влаштування - це, звичайно, усиновлення. Також у нас на території району функціонує 2 дитячих будинки сімейного типу, в них виховується 12 дітей. Є три прийомні сім’ї, в яких виховується шість дітей. Сім’ї всі гарні, дітки забезпечені, тому ми працюємо, щоб і надалі розвивалися ці форми влаштування. У лютому минулого року ми створили одну прийомну сім’ю, а вже в квітні її закрили, у зв’язку з тим, що прийомна мама усиновила свою прийомну дитину. І такі випадки є, і це дуже приємно.

- Багато дітей всиновлюють?
- У 2012 році у нас було усиновлено дві дитини, а в минулому - також дві, хоча фактично на 2013 рік їх чотири, але за рішенням суду двоє з них перейдуть у родини на 2014 рік.

- А щодо неприємного в роботі?
- Робота дуже важка, потребує вона і душевних затрат, і взаємодії з іншими структурами, органами виконавчої влади. Тут і міліція, кримінальна служба у справах дітей, і центр соціальних служб, працівники-соціальники, і навчальні заклади, де навчаються ці діти, і сільські та селищні ради, і медичні працівники. У нас по району більше 200 сімей, які опинилися в тяжких сімейних обставинах, з якими необхідна постійна робота. Деяким необхідно показувати навіть такі елементарні речі, як прибирання чи прання,бо є сім’ї, в яких поколіннями такого не робили і, відповідно, дітей цьому ніхто не вчить. Прибираємо разом з ними. Є такі “мамочки”, на яких діють тільки погрози, що ми заберемо дітей. Багато батьків, які зловживають спиртними напоями, та ми не маємо права примусово відправити їх лікуватися, можемо тільки просити. Якщо іншого шляху немає, то ми притягуємо їх за ст. 184 Кодексу, даємо клопотання в прокуратуру про відкриття кримінальної справи за злісні ухилення від виконання батьківських обов’язків. У 2013 році ми направили 4 клопотання щодо позбавлення батьківських прав. Притягнуто до адміністративної відповідальності 34 батька і матері. Також у нашій районній адміністрації є комісія з питань захисту і прав дітей, де розглядаються всі питання: опіка, призначення, зняття, продаж та дарування житла. В цьому році у нас було 7 випадків, коли ми реєстрували дітей, чиї батьки живуть без паспортів, і діти, як наслідок, не мають свідоцтв про народження. Дуже широке коло наших питань і тільки в співпраці ми можемо досягнути того результату, щоб не вилучати дітей, а зберегти біологічну родину.

- Можете виділити когось, хто надає постійну допомогу?
- Нам дуже допомагають голови сільських рад, такі, як Василівський голова Н.В. Пасько, Вільнянський голова А.В. Поляков, голова Шевченківської сільської ради П.А. Краснопольський, С.І. Борисова, голова Зайцівської сільської ради, Т.Г. Познякова, голова Дерезуватської сільської ради, О.В. Луценко, голова Мар’ївської сільської ради, Раївський голова Л.В. Головко та голова Майської сільської ради Н.І. Варохоба. Це безвідмовні люди. Вони нас запрошують до себе на засідання координаційних рад, допомагають транспортом, бо свого ми не маємо і в нас немає тієї можливості виїхати у сім’ї тоді, коли це дійсно необхідно і терміново. Ці люди ініціативні, вони вживають заходів, щоб не допустити вилучення. Конкретний приклад. Якщо взяти Н.В. Пасько, то в неї на території багато кризових сімей, і є ризик вилучення дітей, але вона залучає дільничного інспектора, влаштовує батьків на роботу та щодня з ними співпрацює. Навіть коли діти йдуть під опіку в інші райони, вона бере телефони тієї служби, на території якої вони проживають, і телефонує, спілкується з ними, перевіряє, чи все в порядку.

- Для соціальних служб та батьків проводяться якісь курси щодо роботи з категорією соціально незахищених дітей?
- Фонд Ріната Ахметова організовує для служб у справах дітей, для прийомних батьків та батьків-вихователів спеціальні тренінги, на яких розповідається, як спілкуватися з дітьми, причому саме з категорії соціально незахищених, та дітей позбавлених батьківського піклування. Там поясняють, що зовсім інша психологія у цих дітей, і коли ми впевнені, що краще робимо, вилучаючи дітей з біологічних сімей, то насправді це дуже серйозна емоційна травма. Бо ці діти іншого життя не бачили, вони, на жаль, вважають, що це норма. Одного разу, коли у нас були курси в Ялті, під час тренінгу йшла бесіда, і лектор дуже плавно перевів тему, сказавши нам, що зараз ми всі виходимо з аудиторії, на подвір’ї нас чекає літак, телефони необхідно відключити і віддати, бо ми летимо в Афганістан, де з парашутом треба буде висаджуватися. Спочатку в усіх була паніка. Виникло бажання комусь зателефонувати, дізнатися, що ж це таке відбувається, лектор побачила наш стан і каже: “Ви не маєте права на дзвінок, та не хвилюйтеся. Якщо ви не можете стрибати з парашутом, вам допоможе інструктор, та часу мало і ми зараз вилітаємо”. І от пауза, у людей недовіра, подив, непорозуміння… А насправді, це був той приклад емоційного стану, стресу від незнайомої ситуації, коли не знаєш, що на тебе чекає. І це саме ті відчуття, які переживають діти, коли до них заходять люди і починають розмову про те, що їх потрібно забрати. Це для них невідомість, стрес та паніка,і якщо нам, дорослим людям, стало не по собі, то як же бідні діти? Тому наша основна задача - це зберегти біологічні родини, не допустити вилучення і по можливості, якщо вилучення вже сталося, разом з усіма службами працювати над поновленням батьківських прав.

- Чи були випадки повернення дитини до рідних батьків?
- Так, був таких випадок у позаминулому році, коли дітей ми повернули в біологічну сім’ю. Та ми все рівно ведемо спостереження, контроль за ними, щоб не допустити повторного вилучення. Звісно, кращого, ніж рідні батьки, немає. Рідних не замінять чужі люди. Хоча, звичайно, вони роблять для цих дітей набагато більше, ніж власні батьки.

- А які заходи проводяться для дітей?
- Проходять засідання “круглого столу”. В районі діє програма із заходами, в яких передбачено проведення акції “Спорт замість вулиць”. У рамках програми ми завжди обираємо школу, в яку привозимо дітей, закуповуємо спортивні подарунки. На День захисту дітей всім дітям-сиротам, які проживають на території району, купили спортивні подарунки на суму 5500 грн. Кожного року ми відвозимо дітей до обласного цирку.

- Скажіть, які, на ваш погляд, ідеальні батьки?
- Ідеальні батьки - це ті, які перш за все люблять своїх дітей, вони живуть їх інтересами, жертвуючи іноді своїми. Такі батьки ніколи не допустять фізичного чи психологічного насилля. Вони будуть робити все для того, щоб їх дитина почувалася краще. На жаль, ті сім’ї, з якими ми працюємо, не вважать, що вони не люблять своїх дітей, і впевнені, що вони живуть нормально. І коли заходиш, а вони кажуть “Що у нас не так?”, то ти розумієш, що необхідно коректно пояснити, що ж саме не так. Ми намагаємось розмови вести не в присутності дітей, бо вони це сприймають дуже важко. Діти вороже сприймають нас, а не батьків. Тому хочеться побажати, щоб батьки поверталися обличчям до своїх дітей. Щоб у нас в районі зменшувалася кількість дітей-сиріт за живих батьків, бо це дуже страшно. Діти повинні рости щасливими і розвиватися гармонійно. Адже в цьому зацікавлені всі ми. Значить, і вирішувати проблеми, які заважають дитячому щастю, нам треба всім разом - і владі, і суспільству.
Бесіду вела І. Чечель
скачать dle 10.1русский торрент трекер
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.
Написать комментарий
Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Введите код: